Dibek Kahvesi nereye ait

Kervansaray Kahvesi

Dibek Kahvesi nereye ait


        

Dibek Kahvesi nereye ait? Dibek Kahvesi Kökeni?

Son yıllarda birçok Kafe menüsünde gördüğümüz ilk başlarda yabancılıkla baktığımız fakat daha sonrasında ise öz Anadolu yurdunda çıkan bir lezzet olduğu ortaya çıkmakta, bilinen net bir dibek kahvesi kökeni bilinmemekle beraber eğe ve güneydoğu bölgesine ait oldugu tahmin edilmektedir.

Dibek kahvesi.

Yapımı zor olan kahve bu kahvenin üretim yerleri de çok az bir durumdadır. Çünkü dibek kahvesinin farkını ise üretim şeklinden almaktadır. Farklı bir şekilde öğütülür ve epey emek gerektiren bir kahve çeşidi durumundadır. Bunun sebebi seri üretim olan kahve makinalarının ortaya çıkması ile evlerimize her şeyde olduğu gibi hazır öğütülmüş Türk kahvelerinden sonra Dibek Kahvesi yok olmaya yüz tutmuştur.

dibek kahvesi kökeni Eğe ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile özdeşleşmiştir.

Türkiye’de iki ayrı bölgede rastlanılan Dibek kahvesi görülmektedir. Biri Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Eğe Bölgesinde Dibek kahvesi ismi bölgelerle özdeşleşmiştir. Özellikle Diyarbakır, Adıyaman ve İzmir’de bu kahvenin tadına bakabileceğiniz, geleneklerinde tarih kokan bu kahveye rastlayabileceğiniz yerler mevcuttur.

dibek kahvesi nereye özgü sorusuna net cevap veremiyor olaibliriz. Ama iki ayrı bölgede de aynı isim ile kullanılıp içildiğini söyleyebiliriz.

Dibek taşı ile yapılan bu kahve Adıyaman, Urfa, Diyarbakır’da karşılaşabileceğiniz melengiç kahvesi ile de karıştırılarak yapılmaktadır. Dibek kahvesinin Türk Kahvesine göre daha yoğundur. Türk kahvesine alternatif olarak içebileceğiniz bu kahveyi bir kez denedikten sonra bir daha bırakamayacaksınız.

Kültürümüz kokan Dibek kahvesi Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Menengiç kahvesi ile karıştırılarak yapılmasına istinaden daha sonra günümüzde son yıllarda farklı baharatlar ile yeni bir lezzet ile

Adıyaman Kervansaray Kahvesi

 

olarak bilinen 7 karışımlı Osmanlı dibek Kahvesi ise yine dibek kahvesinin farklı bir versiyonu olarak piyasadaki yerini almaya başladı. 

 

Ayrıca eğer dibek kahvesi içinde neler var diye merak ediyorsanız 

osmanlı dibek kahvesi içinde ne var adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

 


adıyaman kervansaray kahvesi


adıyaman kervansaray kahvesi

Sosyal Medyada Biz

MÜŞTERİ YORUMLARI

  • Bu kahveyi hazirlarken icine biraz da salep atıp sütle yapin daha da guzel kivamli oluyor Deren

  • Çok hızlı geldi ve inanılmaz lezzetli.Teşekkürler! Serenay

  • Siparişvermiştim onaynamişmi nasıl öğrenebilirim Semacil

  • 7 karışımlı osmanlı kahvesi sipariş etmek istiyorum 1500 gr fiyatını alabilirmiyim daha önce adıyaman kervansaray kahveyi başka siteden almıştım memnun kaldım şu anda 2 kg 70 TL olduğunu 1500 gr olamayacağını söylediler bende sizde 50 TL olarak gördüm emin olmak istedim olursa hemen sipariş girmek istiyorum zehra şahin

  • lezzeti çok güzel.içer içmez bu siteden sipariş verdim. adres. eksik girildiği için tarafınızdan , kargo şubesine gidip almak zorunda kaldım. 1 gün gecikmeli de olsa bu kahve için değer. Merve

Biraz Reklam Arası


scroll up