Tuzlu kahve hikayesi

Kervansaray Kahvesi

Tuzlu kahve hikayesi


     Tuzlu kahve hikayesi   

Tuzlu kahve hikayesi nedir?

Tuzlu kahve olayını bir çoğunuz rastlamışsınızdır. Ya içmek zorunda kalmış, yada içirmek için uğraş vermişsinizdir. Peki kahveye neden tuz atılır merak ediyor musunuz? Bir çoğu Damadın geline olan sevgisinin ölçülmesi olarak cevap verenler olmuştur. Tebrik ediyoruz. Yanlış cevap.

Gelin hep beraber tuzlu kahve hikayesine ne olduğuna bakalım. Eğer istemeye gelinen kız kahveye tuzu çok atarsa bu seni istemiyorum demek oluyor. Eğer orta derece tuz atılırsa bu şu anlama geliyor, bu olabilir fakat kararsızım demektir. Eğer Az atar ise buda ben de istiyorum demek anlamına geliyor. Yani kısaca tuz atmak kız tarafının kibarca ve eskiden kırmadan erkek tarafına cevap verme şekli olarak geçiyor.

Fakat günümüzde olay adettendir denilerek Türk Kahvesine tuz basılarak eğlence ve damat adayının yüz ifadesine bakılarak komik ve eğlenceli bir hal almış durumda. Bir de olayın şöyle bir durumu var eğer damat adayı bu olayı biliyor veya şuan bu yazımızı okuyarak kız istemeye giderse tepkisi farklı olabilir. Bunu da göz önünde bulundurmayı unutmasınlar bizce.

 

Tuzlu kahve tarifi

Günümüzde gerçek anlamı tuzlu kahve hikayesini bilen çok az olduğundan günümüzde eğlence olarak devam eden bir alışkanlığa dönüştüğünden yine de ben damat adayının o akşam unutamayacağı bir kahve tattırmak istiyorum diyenlere gelsin. Tuzlu kahve tarifi ise bir tatlı kaşığı atılan kahve 1 çay kaşığı artık vicdanınıza kalmış kadar tuz atmanız yeterlidir. Yani normal Türk kahvesi yapılır servise dökülmeden hemen önce veya kahve pişmeye yakın 1 çay kaşığı isteğinize bağlı olarak yarım çeyrek veya tam çay kaşığı tuz atılır ve Damada özel ikram edilir.

 

Tuzlu kahve fincanları

Ayrıca günümüzde biraz daha farklı boyutlara taşınan tuzlu kahve için artık özel fincanlar yapılmakta veya fincanlara farklı şekiller verilerek servis edilmektedir.

 

Tuzlu kahve içme teknikleri

Olayı hep kadınlar açısından bakarak yazıldı biraz da damat adaylarına tavsiyelerde bulunalım. Genelde bir çok gelin adayı kıyamaz az koyar veya bazıları da o kahve bitecek diye cümleler kurar. Bizden damat adaylarına isterseniz kız istemeye gitmeden önce evde tuzlu kahve içme alıştırmalarını bol bol yapın.

Damadın tuzlu kahve içmesi tabiki günümüzde bir şaka eğlence olarak görülüyor sonuçta dünyanın sonu değil fakat tuzlu kahveye içip hastanelik olan veya Konya ilinde gerçekleşen bir olayda kız isteme esnasında kahveye tuz dışında yağ şeker, yumurta sarısı, bal ekleyip damat adayına ikram etti damat adayı gıda zehirlenmesi geçirdi ve hayatını kaybetti. Yani gelin adaylarına olayı abartmamak şartı ile tuzlu kahve eğlence olabilir fakat yine de dikkat etmek gerekir.

 

Tuzlu kahve zararları ise genellikle tuza alerjisi olmayanlar için ekstra zararı yoktur fakat yine de aşırı tuz kullanımından kaynaklı sorunlar olabilir

 

 


adıyaman kervansaray kahvesi


adıyaman kervansaray kahvesi

Sosyal Medyada Biz

MÜŞTERİ YORUMLARI

  • Bu kahveyi hazirlarken icine biraz da salep atıp sütle yapin daha da guzel kivamli oluyor Deren

  • Çok hızlı geldi ve inanılmaz lezzetli.Teşekkürler! Serenay

  • Siparişvermiştim onaynamişmi nasıl öğrenebilirim Semacil

  • 7 karışımlı osmanlı kahvesi sipariş etmek istiyorum 1500 gr fiyatını alabilirmiyim daha önce adıyaman kervansaray kahveyi başka siteden almıştım memnun kaldım şu anda 2 kg 70 TL olduğunu 1500 gr olamayacağını söylediler bende sizde 50 TL olarak gördüm emin olmak istedim olursa hemen sipariş girmek istiyorum zehra şahin

  • lezzeti çok güzel.içer içmez bu siteden sipariş verdim. adres. eksik girildiği için tarafınızdan , kargo şubesine gidip almak zorunda kaldım. 1 gün gecikmeli de olsa bu kahve için değer. Merve

Biraz Reklam Arası


scroll up